Sabtu, 19 April 2014

RPH ADDY SHAMSHUL P.19888 2014


MINGGU 16

14 - 17 APRIL 2014

 ISNIN 17.04.2014 

MATAPELAJARAN
BAHASA MELAYU
TINGKATAN
1C dan 1J
MASA
12.00-2.00,4.00- 5.10 PETANG
TEMPOH
70 MINIT
TAJUK
TATABAHASA : Pembentukan Kata Adjektif
OBJEKTIF
PADA AKHIR PELAJARAN, PELAJAR AKAN DAPAT :-
1.      Menyatakan 4 jenis pembentukan kata adjektif majmuk
2.      Menjawab dengan betul 7 daripada 10 solan isi tempat kosong.
3.      Membina sekurang-kurangnya 8 ayat dengan kata majmuk dengan gramatis.
HASIL PEMBELAJARAN
FOKUS UTAMA :  1.3
FOKUS SAMPINGAN : 1.3.1
AKTIVITI
1.      Penerangan dan contoh diberikan kepada pelajar.
2.      Latihan  isi tempat kosong dan membina ayat yang betul tepat dan gramatis.
PENYERAPAN DAN PENERAPAN
ILMU : Pendidikan Moral
KEMAHIRAN BERNILAI TAMBAH : Berani Menyatakan Pendapat
BAHAN BANTU MENGAJAR
Buku Teks m.s  45
Buku Kerja Penilaian  Topikal Orentasi PBS  m.s 16
CATATAN
Semakan secara individu
REFLEKSI
 Pengajaran seperti dirancang pelajar 1J diberikan pilihan jawapan kerana lemah pencapaian berbanding dengan 1C.

SELASA  18.04.2014

MATAPELAJARAN
SEJARAH
TINGKATAN
3C
MASA
1.25- 2.35  PETANG
TEMPOH
70 MINIT
TAJUK
BAB 3: ANCAMAN PARTI KOMUNIS MALAYA DAN DARURAT
SUB
Perang Saraf dan Rundingan Baling
HASIL PEMBELAJARAN
PADA AKHIR PEMBELAJARAN :-
1.      Menyatakan tentang tawaran pengampunan beramai-ramai
2.      Menyatakan tentang Rundingan Baling
3.      Menghubungkaitkan Rundingan Baling dengan Keajayaan kerajaan menangani ancaman komunis
4.      Menjelaskan bentuk kerjasama di kalangan rakyat untuk membenteras ancaman komunis
UNSUR PATRIOTISME
Kewajipan untuk memelihara dan mempertahankan  hak
 
UNSUR TINGKAHLAKU
Berani menyatakan pendapat
KONSEP /ISTILAH
Darurat
Perintah berkurung
Min Yuen
NILAI PENERAPAN
Kesedaran tentang kepentingan hidup dalam suasana aman dan damai
KBKK
Kronologi masa
AKTIVITI PEMBELAJARAN
1.      Penulisan nota peta minda
2.      Penerangan berdasarkan  nota yang diberikan
 
BBM
Buku Teks  m.s  102-107
REFLEKSI
Bahan PBS direkodkan.

MATAPELAJARAN
BAHASA MELAYU
TINGKATAN
1C
MASA
4.00 – 5.10 PETANG
TEMPOH
70 MINIT
TAJUK
PKJR : Mengawal  Pemanduan laju dan  memecut  kenderaan di Malaysia
OBJEKTIF
PADA AKHIR PELAJARAN, PELAJAR AKAN DAPAT ;-
1.      Menyatakan secara lisan kepentingan mengawal pemanduan di jalanraya.
2.      Menulis sekurang-kurangnya 3 ayat mudah berdasarkan gambar yang diberikan.
HASIL PEMBELAJARAN
FOKUS UTAMA : 1.11
FOKUS SAMPINGAN : 1.3.1
AKTIVITI
1.      Perbincangan tentang kepentingan menjaga keselamatan dijalanraya
2.      Pembacaaan dan menyalin contoh ayat mudah
3.      Menulis ayat lengkap berdasarkan 6 gambar yang ditunjukkan.
PENYERAPAN DAN PENERAPAN
Pendidikan Moral
BAHAN BANTU MENGAJAR
Buku Aktiviti m.s 29-30
 
CATATAN
Semakan buku karangan secara individu
REFLEKSI
 

MATAPELAJARAN
SEJARAH
TINGKATAN
3J
MASA
5.45-6.20 PETANG
TEMPOH
35 MINIT
TAJUK
BAB 3: ANCAMAN PARTI KOMUNIS MALAYA DAN DARURAT
SUB
Perang Saraf dan Rundingan Baling
HASIL PEMBELAJARAN
PADA AKHIR PEMBELAJARAN :-
5.      Menyatakan tentang tawaran pengampunan beramai-ramai
6.      Menyatakan tentang Rundingan Baling
7.      Menghubungkaitkan Rundingan Baling dengan Kejayaan kerajaan menangani ancaman komunis
8.      Menjelaskan bentuk kerjasama di kalangan rakyat untuk membenteras ancaman komunis
UNSUR PATRIOTISME
Kewajipan untuk memelihara dan mempertahankan  hak
 
UNSUR TINGKAHLAKU
Berani menyatakan pendapat
KONSEP /ISTILAH
Darurat
Perintah berkurung
Min Yuen
NILAI PENERAPAN
Kesedaran tentang kepentingan hidup dalam suasana aman dan damai
KBKK
Kronologi masa
AKTIVITI PEMBELAJARAN
3.      Penulisan nota peta minda
4.      Penerangan berdasarkan  nota yang diberikan
 
BBM
Buku Teks  m.s  102-107
REFLEKSI
Bahan PBS direkodkan.

 RABU  16.04.2014 

MATAPELAJARAN
BAHASA MELAYU
TINGKATAN
1J
MASA
2.00-3.10 PETANG
TEMPOH
70 MINIT
TAJUK
Kefahaman :
Tajuk : Maut ketika Melintas Jalan
OBJEKTIF
PADA AKHIR PELAJARAN, PELAJAR AKAN DAPAT :-
1.      Mengemukakan idea / pendapat tentang kesan membuat keputusan
2.      Membaca petikan “ Maut ketika melintas Jalan” dengan sebutan dan intonasi yang yang betul.
3.      Menjawab dengan betul sekurang-kurangnya 4 daripada 6 soalan yang diberikan.
4.      Menjawab dengan betul sekurangnya 3 daripada soalan kefahaman dengan jawapan yang lengkap.
 
HASIL PEMBELAJARAN
FOKUS UTAMA :2.2
-          Mengemukakan idea yang  sesuai dalam perbincangan.
FOKUS SAMPINGAN : 1.4
-          Bersoaljawab secara bertatusila tentang sesuatu perkara dengan menggunakan pelbagai soalan.
 
AKTIVITI
LANGKAH
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
NOTA/ MEDIA
1
Mengemukan idea
 
1.Guru mempamerkan poster tentang suasana jalan raya yang sibuk.
2.Guru bersoaljawab dengan murid berkenaan poster tersebut. Guru menggunakan kata Tanya Apa, Bila, Dimana ketika sesi perbincangan.
3.   Murid mengemukakan secara lisan tentang keadaan jalan raya yang sibuk.
 
 
 
 
 
BBM:
-          Poster
 
Kemahiran :
-          Mendengar
-          Bertutur
 
Sistem Bahasa
-          Kata Tanya
 
Objektif 1
2
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Bacaan dan pemahaman
 
1.Guru meminta seorang murid membaca petikan yang bertajuk     Maut ketika melintas jalanraya” dengan menggunakan sebutan yang betul.
2.Guru meminta pelajar secara senyap sambil menggariskan perkataan melintas, flat, berdekatan, terperanjat, jejantas, menyangka,matang.
3.Guru menerangkan secara lisan tentang maksud tersebut dan menulis di papan hitam.
4.Guru bersoaljawab berpandukan petikan yang diberikan
5.Guru mengarahkan pelajar memjawab soalan kefahaman yang diberikan dalam buku kefahaman masing.masing.
 
 
Lampiran
 
-          Petikan
-          Latihan
 
Kemahiran
-          Membaca
-          Mencatat
 
Objektif  2
 
Kemahiran
-          Bertutur
-          Menulis
 
Objektif 3 dan 4
 
3
 
Rumusan
 
1.      Sebelum menamatkan pengajaran, guru akan mengarahkan pelajar membuat rumusan tentang pelajaran.
 
2.      Guru mengingatkan murid bahwa setiap pengguna jalanraya mempunyai tanggungjawab untuk membuat keputusan yang betul dan selamat bagi memastikan keselamatan mereka serta orang lain.
 
 
PENYERAPAN DAN PENERAPAN
ILMU : Pendidikan Moral
NILAI : Belas Kasihan dan Kasih sayang
Kemahiran Bernilai Tambah : Interpersonal
 
BAHAN BANTU MENGAJAR
Poster.Lembaran petikan dan latihan
CATATAN
Pengajaran diselia oleh PK1. En. Ensnat Haji Suari.
REFLEKSI
Pengajaran sperti dirancangkan.

MATAPELAJARAN
SEJARAH
TINGKATAN
3J
MASA
5.45-6.20 PETANG
TEMPOH
35 MINIT
SUB
Perang Saraf dan Rundingan Baling
HASIL PEMBELAJARAN
PADA AKHIR PEMBELAJARAN :-
9.      Menyatakan tentang tawaran pengampunan beramai-ramai
10.  Menyatakan tentang Rundingan Baling
11.  Menghubungkaitkan Rundingan Baling dengan Kejayaan kerajaan menangani ancaman komunis
12.  Menjelaskan bentuk kerjasama di kalangan rakyat untuk membenteras ancaman komunis
UNSUR PATRIOTISME
Kewajipan untuk memelihara dan mempertahankan  hak
 
UNSUR TINGKAHLAKU
Berani menyatakan pendapat
KONSEP /ISTILAH
Darurat
Perintah berkurung
Min Yuen
NILAI PENERAPAN
Kesedaran tentang kepentingan hidup dalam suasana aman dan damai
KBKK
Kronologi masa
AKTIVITI PEMBELAJARAN
5.      Penulisan nota peta minda
6.      Penerangan berdasarkan  nota yang diberikan
 
BBM
Buku Teks  m.s  102-107
REFLEKSI
 

 KHAMIS  17.04.2014

MATAPELAJARAN
BAHASA MELAYU
TINGKATAN
1J , 1C
MASA
2.00-3.10, 5.10 -6.20
TEMPOH
70 MINIT
TAJUK
KOMSAS : NOVEL : ISTANA MENANTI
Tajuk : Sinopsis
OBJEKTIF
PADA AKHIR PELAJARAN , PELAJAR AKAN DAPAT :-
1.      Menyatakan secara lisan tentang sinopsis istana Menanti.
2.      Menyatakan secara lisan 2 watak utama
HASIL PEMBELAJARAN
FOKUS UTAMA ; 1.1
FOKUS SAMPINGAN : 1.5
AKTIVITI
Pembacaan secara individu novel. Menggariskan  perkataan baru yang dipelajari dan  perbincangan tentang sinopsis
PENYERAPAN DAN PENERAPAN
Pendidikan moral
 
BAHAN BANTU MENGAJAR
Novel Istana Menanti m.s 1-4
Buku Rujukan
CATATAN
Pelajar diminta menyalin bab sinopsis dalam buku masing-masing. Pengajaran 1C ditangguhkan pada minggu 17 kerana sesi persekolahan tamat  5.10 petang
REFLEKSI
Tingkatan 1J hanya sempat menyalin m.s 1 sahaja disambung pada minggu hadapan.

 
MATAPELAJARAN
SEJARAH
TINGKATAN
3J
MASA
3.25-4.35 PETANG
TEMPOH
70 MINIT
SUB
Perang Saraf dan Rundingan Baling
HASIL PEMBELAJARAN
PADA AKHIR PEMBELAJARAN :-
13.  Menyatakan tentang tawaran pengampunan beramai-ramai
14.  Menyatakan tentang Rundingan Baling
15.  Menghubungkaitkan Rundingan Baling dengan Kejayaan kerajaan menangani ancaman komunis
16.  Menjelaskan bentuk kerjasama di kalangan rakyat untuk membenteras ancaman komunis
UNSUR PATRIOTISME
Kewajipan untuk memelihara dan mempertahankan  hak
 
UNSUR TINGKAHLAKU
Berani menyatakan pendapat
KONSEP /ISTILAH
Darurat
Perintah berkurung
Min Yuen
NILAI PENERAPAN
Kesedaran tentang kepentingan hidup dalam suasana aman dan damai
KBKK
Kronologi masa
AKTIVITI PEMBELAJARAN
7.      Penulisan nota peta minda
8.      Penerangan berdasarkan  nota yang diberikan
 
BBM
Buku Teks  m.s  102-107
REFLEKSI
Pengajaran seperti dirancangkan. Pemberian balik PBS bab 1,2,dan 3

JUMAAT  18.04.2014 

PENGAJARAN DITANGGUHKAN KERANA CUTI UMUM GOOD FRIDAY